Hoppa till huvudinnehållet Hoppa till sidfoten

Öppet hela sommaren


Vi på Standardbolag har som vanligt öppet alla vardagar 08 – 16:30, hela sommaren.

Ring, maila eller chatta med oss så hjälper vi dig med din bolagsfråga!

Du kan självklart beställa våra bolagstjänster online, dygnet runt.

Snabbaste sättet att starta aktiebolag

Vi har alltid färdiga bolag på lager. Köp ett lagerbolag och kom igång med din verksamhet direkt.

Betala aktielikviden till oss så behöver du inte invänta bankkonto och likvidintyg – det sparar både tid och pengar. När bolagsköpet är klart kan du välja bank i lugn och ro.

Avveckla ditt aktiebolag innan sista juni

Med vår snabbavveckling slipper du krånglig administration och väntetider – vi sköter hela avvecklingsprocessen och du får betalt direkt.

Om bolaget har brutet räkenskapsår per 0630 och du säljer bolaget till oss innan sista juni så tar vi även hand om bokslut, årsredovisning och deklaration för innevarande räkenskapsår.*

* Under förutsättning att bolaget ej har revisor eller revisionsplikt.

Kontakta oss så hjälper vi dig

Kontakta oss så berättar vi mer om hur vi kan hjälpa dig med ditt företagande.

Falun (HK) 023 79 23 00
Stockholm 08 23 41 15
Malmö 040 720 20

E-post: info@standardbolag.se

2024 firade Svenska Standardbolag 70 år! Genom åren har vi hjälpt hundratusentals företag med bolagsfrågor i företagandets alla faser – från att snabbt och smidigt starta ett aktiebolag till att tryggt avveckla det. Andra bolagsrättsärenden vi dagligen jobbar med är bland annat emissioner, aktiebrev, varumärken, fusioner, optionsprogram och utlösen av delägare.

Ledande inom bolagsfrågor och lagerbolag

Med vår kompetens och erfarenhet kan du känna dig trygg!